Zdravý životný štýlBiopotraviny-základ zdravia

Nezabnite na opatrnosť pri konzumácii marhuľových jadier

Publikované 06.02.2017 v 10:29 v kategórii BIOPOTRAVINY, prečítané: 45x

Marhuľové jadrá vynikajú typickou horkou chuťou a vysokým obsahom vitálnych látok. Tieto látky majú svojou jedinečnou kombináciou priaznivý vplyv na ľudský organizmus, ale je potrebné striktne dodržiavať ich dávkovanie.
Marhuľové jadrá obsahujú celý rad prospešných látok a ich konzumáciou  dodávame organizmu rad zložiek, ktoré majú priaznivé účinky. K najvýznamnejším patrí amygdalin, ktorý sa niekedy nesprávne nazýva vitamín B17. Ku skúmaniu tejto látky sa vedci zamerali vďaka kmeňu Hunza, ktorý žije na pakistansko-indickom pomedzí. Členovia tohto kmeňa sa bežne dožívajú 100 rokov a pri skúmaní ich jedálnička sa zistilo, že podstatnú časť ich stravy tvoria marhule. Viac ako plody si ale Hunzovia vážia ich jadierka, pretože podľa nich práve ony stoja za ich pevným zdravím.
Amygdalin, ktorý dodáva jadrám nielen charakteristickú horkastú chuť, ale má preventívny vplyv na vznik nádorov. Jednoznačne sa využíva ako súčasť prostriedkov proti dráždivému kašľu, alebo proti nevoľnostiam.
Treba mať však na pamäti, že amygdalín, okrem blahodarných účinkov, vytvára v tele pri štiepení kyanovodík, ktorý spôsobuje otravu. Aby mali marhuľové jadierka pozitívny vplyv na organizmus, je dôležité dodržať opatrnosť pri požívaní marhuľových jadierok a konzumovať ich v doporučených denných dávkach. Doporučená denná dávka je pre dospelé osoby s telesnou hmotnosťou vyššou ako 60 kg 3-5 ks. Osoby s nižšou telesnou hmotnosťou by mali dávku úmerne svojej váhe znížiť. Marhuľové jadierka nie sú vhodné pre deti a je potrebné ich pred nimi starostlivo uschovať.
Tak majte na pamäti, že v tomto prípade skutočne platí, že menej je viac.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?